2015

Diariusz pracy Zarządu Stowarzyszenia BWS  Inspektorii Krakowskiej
Rok 2015

Pragniemy z mocą zaznaczyć: nasze działania, szczególnie zagraniczne zawsze, od wielu lat były i są realizowane w porozumieniu, z pomocą i pod sztandarami Caritas Archidiecezji Bielsko-Żywieckiej oraz z bardzo życzliwą pomocą Polskiej Straży Granicznej w Medyce, a również z aprobatą i dużą pomocą  Konsulatu Generalnego Ukrainy, z siedzibą w Krakowie.

Składamy podziękowania za serce oraz  wielkie wyrazy wdzięczności.

Nasz Zarząd ponownie postanowił o dalszej kontynuacji prac związanych z pomocą misjonarzom polskim na Ukrainie. Pracuje tam kilku kapłanów – Salezjanów. Pomagamy również w różnorodny, ciągły sposób Rodzinie p. Natalii Beńko w Stanisławowie /samodzielnie wychowuje niepełnosprawnego syna Artura/. Również od kilku lat w Stanisławowie współpracujemy ze Średnimi Szkołami Powszechnymi nr 1, nr 3, nr 24, zaś w Przemyślanach – Rejon Lwowski, z Liceum Zawodowym. Zarówno w Przemyślanach jak i w Stanisławowie, współpraca nasza dotyczy wymiany młodzieży pomiędzy szkołami. Za porozumieniem z Władyką Benedyktem /Biskup pomocniczy obrządku greko-katolickiego we Lwowie/ rozpoczęliśmy pomocową współpracę z greko-katolicką Salezjańską Szkołą we Lwowie. Wzmacniamy współpracę z Fundacją „Oświata Polska za Granicą” z siedzibą w Warszawie. Polega ona na koordynacji i realizacji wszelkich pomocy finansowych, przekazywanych przez Fundację na poszczególne zadania pomocowa na Ukrainie.

03.01.2015 r. – 09.01.2015 r. – wyjazd na Ukrainę
Jak rokrocznie, przeprowadzono szereg wstępnych rozmów na temat planów współpracy z ukraińskimi podmiotami: Szkoły w Przemyślanach, Stanisławowie, Lwowie, Politechniką Lwowską, Merem Miasta Przemyślany, Ławrą w Uniowie i Archidiecezją Lwowską obrządku Greko-Katolickiego – Władyką Benedyktem. Odwiedziliśmy kilka rodzin, które pozostają pod naszą opieką od dłuższego czasu, niosąc pomoc materialną.
Prezes ZG SBWS odbył tradycyjne już spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia Byłych Wychowanków Salezjańskich w klasztorze w Przemyślanach.
Tradycją już się stało, iż wspólnie z zaprzyjaźnionymi Rodzinami na Ukrainie spożywaliśmy Wigilię obrządku wschodniego. 

29.01.2015 r. Oświęcim
Uroczystość w teatrze rozdania salezjańskiego „MIRU” Otrzymaliśmy jako Stowarzyszenie SBWS tę zaszczytną Statuetkę. Dziękujemy.

ZBIÓRKA ZAKRĘTEK NA NOWE PŁUCA DLA PIOTRKA!
Czas trwania akcji od 2 – 13 lutego 2015 r.
Panie i Panowie! Sympatycy naszego Stowarzyszenia!
Otrzymaliśmy prośbę o pomoc dla Piotra Raczyńskiego! Ten 22 letni chłopak umrze, jeśli nie uzbiera 120 tys. euro na nowe płuca!
W tej chwili nieustannie podłączony jest do respiratora, ale w każdej chwili jego stan zdrowia się pogarsza…. Jeszcze niedawno normalnie żył, studiował, cieszył się każdym dniem…. dziś walczy o każdą minutę i czeka na naszą pomoc! Nie zostawmy go samego! Apel jest prawdziwy, gdyż nawet jego uczelnia – Uniwersytet Ekonomiczny dla niego zbiera! POMÓŻCIE!! Jeśli możecie – wpłacajcie na konto Piotra!
My natomiast ogłaszamy szybką zbiórkę zakrętek – dochód z nich w 100 % przekażemy na jego konto!
http://plucadlapiotra.blogspot.com/p/jak-mozesz-pomoc.html
https://www.facebook.com/plucadlapiotra
PROSIMY – PRZEKAZUJCIE DALEJ!!!
Zbiórka drewna do kominka w Oratorium św. Jana Bosko w Oświęcimiu
Udało się pozyskać drewno do kominka w Oratorium z Zakładu Usług Komunalnych z tzw. wycinek w ilości kilku kubików.

AKCJA SBWS – PODAJ SWOJEGO E-MAILA i „PODKABLUJ” ZNAJOMEGO, ABSOLWENTA 😉 „Szukałem Was, a Wy przyszliście do mnie …” JPII
Koleżanko i kolego, sympatyku, wychowanko i wychowanku, koadiutorze, księże i siostro, współpracowniku, bracie i siostro, animatorze i wychowawco oraz wszyscy będący w wielkiej Rodzinie Salezjańskiej – ta akcja adresowana jest do każdej i każdego z Was :)!!!
UDOSTĘPNIAJCIE 🙂
W tym szczególnym Roku 200-lecia urodzin ks. Bosko pragniemy zaktualizować całą bazę członkiń i członków naszego stowarzyszenia – Stowarzyszenie Byłych Wychowanków Salezjańskich.
Zwracamy się do Was z WIELKIM APELEM o przesłanie nam swojego adresu mailowego wraz ze swoim imieniem oraz nazwiskiem na adres: sekretarz.sbws@wp.pl (nie zapomnij się podpisać i podać miejscowość wraz z adresem i nr tel.), a my prześlemy Ci kilka informacji odnośnie Stowarzyszenia BWS i naszych działań.

06.02.2015 r. Warszawa
Ministerstwo Płacy – Plac Trzech Krzyży. Na zaproszenie z Ministerstwa obecność Prezesa jako Mediatora na rozmowach o problemach tworzonych ustaw. Głos społeczny.

08.02.2015 r. Oświęcim
Zebranie Zarządu SBWS

26.02.2015 r. Oświęcim
Spotkanie Zarządu z ks. Proboszczem – Ukraina, oraz z ks. Edwardem – Ukraina celem przekazania zebranych przez Zarząd SBWS darów dla ukraińskiej społeczności.

26.02.2015 r. – 27.02.2015 r. –  Ukraina
Delegacja BWS-ów wyjechała z kolejną pomocą charytatywną dla rodzin i kościoła w Przemyślanach. Akcję tę, pod przewodnictwem naszego Stowarzyszenia zorganizowano pośród uczniów Zespołu Szkół Salezjańskich w Oświęcimiu, celową zbiórkę różnych towarów spożywczych jak również innych. Delegacja Zarządu przewiozła te towary na Ukrainę do Przemyślan. Towary zostały powierzone ks. Proboszczowi Piotrowi Smolka.

07.03.2015 r. Kraków
Spotkanie z klerykami Seminarium Salezjańskiego w sprawie organizacji obozów rybnickich na Mazurach. Patronem od lat tych obozów jest Ks. Bosko.

08.03.2015 r. – Ukraina
Po kilkunastodniowym leczeniu w Rybniku, przewieziono Ks. Piotra Smolkę, na Ukrainę do Przemyślan. Ksiądz Piotr Smolka pełni w tamtejszej parafii funkcję Proboszcza od 22 lat.

19.03.2015 r. – 27.03.2015 r. Ukraina
Trzy osobowy zespół roboczy wyjeżdża na Ukrainę do Przemyślańskiego Klasztoru celem budowy w dwóch celach mieszkalnych łazienek z toaletami. Cele mieszczą się na parterze wielowiekowego podominikańskiego klasztoru. Będzie możliwość wprowadzania do tych cel gości niepełnosprawnych oraz starszych, dla ich wygody. Pracownicy pracują bezinteresownie.

29.03.2015 r. Oświęcim
Zebranie Zarządu SBWS.

18.04.2015 r. Miejsce Piastowe – Michaelici.
Tam odbyła dwudniowa Konsulta Rodziny Salezjańskiej. Delegacja Zarządu SBWS była obecna.

13.05.2015 r. – 17.05.2015 r. Ukraina
delegacja Zarządu SBWS wyjeżdża na Ukrainę aby rozpakować i podzielić oraz porozwozić przywiezione wcześniej dary do parafii w Przemyślanach. Spakowano około 150 paczek żywnościowych, i rozdysponowano pośród rodzin potrzebujących.  Podczas pobytu na Ukrainie zaistniała pilna potrzeba remontu dachu po zimie na domku-magazynie. dach został naprawiony skutecznie.

25 maja 2015 r. (współorganizatorzy)
IV SALEZJAŃSKI PIKNIK RODZINNY – „Rodzina Największą wartością”
Już po raz czwarty odbył się Salezjański Piknik Rodzinny pod hasłem „Rodzina Największą Wartością”, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Dochód z tegorocznej imprezy został przeznaczy dla ucznia 1 tps, który w pożarze swojego domu jednorodzinnego stracił matkę i czwórkę rodzeństwa.
Organizatorzy przygotowali wspaniałą rozrywkę dla każdego – zarówno dla małego jak i dla dużego!
Uroczyste otwarcie pikniku odbyło się o godzinie 14.00, ale już wcześniej odbyły się biegi na 10 km – „Zielona Dycha” i na 5 km – „Piątka Pileckiego” w ramach „Majówki z Zadyszką” – Oświęcimskim Klubem Biegacza. Coś dla miłośników sportu. Każdy mógł spróbować swoich sił w tej piękniej dyscyplinie, których fanów można znaleźć wszędzie i w każdym wieku! Tak też było i tym razem. Wiele osób wzięło udział w naszych biegach zajmując wysokie miejsca na podium… też było i tym razem. Wiele osób wzięło udział w naszych biegach zajmując wysokie miejsca na podium…

Wystąpiło dla nas także wiele wspaniałych formacji tanecznych, które dostały gromkie brawa od publiczności, która w tym roku była bardzo liczna, co ucieszyło organizatorów corocznej salezjańskiej imprezy. OH! Fantastycznie było zobaczyć młodych ludzi dzielących się swoją pasją ze światem! Oczywiście całą zabawę umilił nam także występ chóru „Canticorianie”. Jak na salezjańskich imprezach bywa – nie mogło zabraknąć szkolnej orkiestry pod przewodnictwem ks. dyrektora Zenona Latawca, a także nowo powstałej kapeli „Wolf-pack” złożonej z młodzieży salezjańskiej, która przypomniała nam stare dobre kawałki polskiego rocka. Odwiedzili nas także cudni kuglarze, którzy dali niezapomniany występ. Pojawił się także „Jack-band” – serdecznie dziękujemy! Nie mogło także zabraknąć motocyklistów z całej południowej Polski, którzy prezentowali swoje pojazdy. Można było zobaczyć wspaniałe modele, a także liczyć na małą przejażdżkę – co było na pewno dużo atrakcją dla większości. Gwiazdą wieczoru był Janek Samołyk, który dał cudowny koncert, podczas którego większość siedzących poderwała się z miejsc i dołączyła do już tańczących salezjańskich gości. Główną nagrodą gry salezjańskiej była pielgrzymka do Włoch, którą wygrał uczeń pierwszej klasy Salezjańskiego Technikum, który oznajmił, że ofiaruje swoją wygraną mamie z okazji Dnia Matki – cudowny prezent – gratulujemy!

Naszą imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni, który na pewno było słychać zarówno w całym Oświęcimiu, jak i okolicach. Przepięknie oświetliły nasze zachmurzone – w ten dzień – niebo, które śliniło ślicznymi kolorami! Po pokazie nastąpił czas na zabawę taneczną – występ zespołu „Okovita”. Wszyscy, którzy pozostali tańczyli w rytmie góralskich piosenek aż do 23.00 – fantastyczna zabawa! Podczas wyżej wymienionych występów oraz w trakcie całego Pikniku najmłodsi mogli zaznać uroków trampoliny, a także dużej dmuchanej zjeżdżalni, na której bawili się nawet troszkę starsi. Sprzedawane były przepyszne ciasta domowej, salezjańskiej roboty, kawa, soki itp. które umilały zabawę pod każdym kątem.

Wystąpiło dla nas także wiele wspaniałych formacji tanecznych, które dostały gromkie brawa od publiczności, która w tym roku była bardzo liczna, co ucieszyło organizatorów corocznej salezjańskiej imprezy. OH! Fantastycznie było zobaczyć młodych ludzi dzielących się swoją pasją ze światem! Oczywiście całą zabawę umilił nam także występ chóru „Canticorianie”.  Jak na salezjańskich imprezach bywa – nie mogło zabraknąć szkolnej orkiestry pod przewodnictwem ks. dyrektora Zenona Latawca, a także nowo powstałej kapeli „Wolf-pack” złożonej z młodzieży salezjańskiej, która przypomniała nam stare dobre kawałki polskiego rocka. Odwiedzili nas także cudni kuglarze, którzy dali niezapomniany występ. Pojawił się także „Jack-band” – serdecznie dziękujemy! Nie mogło także zabraknąć motocyklistów z całej południowej Polski, którzy prezentowali swoje pojazdy. Można było zobaczyć wspaniałe modele, a także liczyć na małą przejażdżkę – co było na pewno dużo atrakcją dla większości.

Gwiazdą wieczoru był Janek Samołyk, który dał cudowny koncert, podczas którego większość siedzących poderwała się z miejsc i dołączyła do już tańczących salezjańskich gości. Główną nagrodą gry salezjańskiej była pielgrzymka do Włoch, którą wygrał uczeń pierwszej klasy Salezjańskiego Technikum, który oznajmił, że ofiaruje swoją wygraną mamie z okazji Dnia Matki – cudowny prezent – gratulujemy!

Naszą imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni, który na pewno było słychać zarówno w całym Oświęcimiu, jak i okolicach. Przepięknie oświetliły nasze zachmurzone – w ten dzień – niebo, które śliniło ślicznymi kolorami! Po pokazie nastąpił czas na zabawę taneczną – występ zespołu „Okovita”.  Wszyscy, którzy pozostali tańczyli w rytmie góralskich piosenek aż do 23.00 – fantastyczna zabawa!

Podczas wyżej wymienionych występów oraz w trakcie całego Pikniku najmłodsi mogli zaznać uroków trampoliny, a także dużej dmuchanej zjeżdżalni, na której bawili się nawet troszkę starsi. Sprzedawane były przepyszne ciasta domowej, salezjańskiej roboty, kawa, soki itp. które umilały zabawę pod każdym kątem.

Organizatorami IV SALEZJAŃSKIEGO PIKNIKU – „Rodzina Największą Wartością” byli: rada rodziców, dyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego, Stowarzyszenie Byłych Wychowanków Salezjańskich oraz społeczność szkoły, czyli samorząd, uczniowie, księża i nauczyciele. „Niezwykle ucieszyło mnie zaangażowanie młodzieży w przygotowanie i przeprowadzenie pikniku” – zaznaczył ks. Dyrektor a dla nas była to przyjemność!

07.06.2015 r. Oświęcim
Coroczny Zjazd wychowanków Salezjańskich. Piękna uroczystość 25-lecia kapłaństwa ks. Adama Paszka, oraz ks. Zenona Latawca.

14.06.2015 r. Skawa
Uroczystość 25-lecia Kapłaństwa w rodzinnej parafii ks. Zenona Latawca. Delegacja Zarządu SBWS była obecna.

27.06.2015 r. – 24.08.2015 r. Mazury
Rozpoczął się dwumiesięczny charytatywny  obóz dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.
To przedsięwzięcie od lat jest pod duchową i merytoryczną opieką Salezjanów. Stąd obecność ciągła Zarządu SBWS na tych turnusach jest bardzo ważna.

14 – 16 sierpnia 2016 r. (współorganizatorzy)
Święto Patrona Miasta Oświęcim oraz Jackowe Granie
Nasza akcja ma szerszy wymiar! Wielu z Was skończyło kilka typów Szkół Salezjańskich w Inspektorii Krakowskiej.
Może ktoś spośród Was chciałby działać dla dobra drugiego człowieka, zaangażować się w nasze akcje charytatywne lub po prostu spotykać się ze znajomymi z „ławy szkolnej”?? Jeśli odpowiedź brzmi TAK – to wspaniale!!! ♥ Chcemy Wam to ułatwić!!! Aby stało się to jednak możliwe – musicie nam w tym pomóc 🙂 i dlatego właśnie potrzebujemy waszych adresów mailowych.
Wierzymy w to, że razem stworzymy wielkie dzieło, w którym każdy z Was znajdzie swoje miejsce i  dlatego właśnie „PODKABLUJ”- czyli PRZYPROWADŹ swoją koleżankę i kolegę podając ich e-maila z imieniem, nazwiskiem oraz telefonem ;). My postaramy się, aby ten „łańcuszek” urósł do naprawdę wielkich rozmiarów i dał szansę na prawdziwe zjednoczenie!

Prowadzimy z powodzeniem również wiele małych inicjatyw np.:
– książka do biblioteki,
– majowy piknik rodzinny,
– koncerty okolicznościowe,
– zbiórki nakrętek,
– zbiórki przyborów szkolnych,
– zbiórki rzeczy na Ukrainę,
– zbiórki przyborów szkolnych oraz ubrań dla Domu Dziecka w Oświęcimiu,
– zbiórka krwi podczas imprez okolicznościowych oraz cyklicznych,
– współpraca i pomoc współorganizatorska przy różnych akcjach innych stowarzyszeń działających na terenie Miasta Oświęcim w sposób szczególny Stowarzyszenia MOTO GALICJA – Stowarzyszenie Bezpiecznej Motoryzacji,
– pomoc przy zbiórce funduszy na wyjazdy Orkiestry Szkolnej,
– pomoc przy zbiórkach okolicznościowych i koncertach organizowanych w Zespole Szkół,
– wspieranie rozmową oraz innymi sposobami uczniów, sympatyków i członków SBWS,
– utrzymywanie kontaktu z innymi placówkami Salezjańskimi w kraju i zagranicą,
– pisanie o naszych inicjatywach i akcjach do prasy lokalnej, lokalnych serwisów internetowych oraz Wiadomości Inspektorialnych i Casa Madre,
– branie udziału w konkursach dla organizacji pozarządowych organizowanych przez Starostwo w Oświęcimiu, Urząd Miasta Oświęcim, Gminę Oświęcim oraz Urząd, Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie oraz utrzymywanie przyjaznych relacji z tymi instytucjami samorządowymi.

Podziękowania w sposób szczególny dla wszystkich wolontariuszy, którzy zawsze nam bezinteresownie pomagają przy wszystkich inicjatywach i akcjach.

Zaproszeni jesteście Wszyscy, którzy czujecie w sobie chociaż malutką cząstkę ks. Bosko!! ♥
Św. Jan Bosko, przed swoją śmiercią pozostawił swoim Wychowankom – synom, swoisty testament: „Waszej trosce polecam wszystkie dzieła, jakie Bóg zechciał mi powierzyć (…); jednakże w sposób szczególny polecam wam troskę o młodzież biedną i opuszczoną, która zawsze stanowiła najdroższą cząstkę mego serca na ziemi (…)”. Święty Apostoł Młodzieży, odszedł do wieczności mając 73 lata, 31 stycznia 1888 roku. W 1929 r., po zakończeniu procesu beatyfikacyjnego, został wyniesiony do czci ołtarzy, a pięć lat później papież Pius XI ogłosił go świętym.

14.09.2015 r. – 18.09.2015 r. Ukraina
Wyjazd fachowców od centralnego ogrzewania. Mieli za zadanie przygotować oratoria i klasztor do sezonu zimowego. W oratoriach, oraz w parafii w Pletenicach należało uzupełnić niezamrażalne płyny. W tych pomieszczeniach nie grzeje się ciągle.

Prezes SBWS przeprowadził rozmowy ze współorganizatorami na Ukrainie, korygujące nowe terminy przeprowadzenia wycieczek. Wydarzenia te miały się odbyć już w wcześniej. Lecz ze względu na sytuację polityczną na wschodzie Ukrainy, wyjazdy te są przez rodziców odwoływane. Nie zrezygnowano z nich, lecz je odwoływano na czas sposobniejszy.

01.10.2015r – 04.10.2015 r. Ukraina
Sprawa kierowców tirów.
Zarząd SBWS już w zeszłym roku postanowił, w ramach pomocy rodzinom na Ukrainie znaleźć pracę dla kierowców wielkich ciężarówek w polskiej firmie transportowej z Rybnika. Przeprowadził szereg wstępnych rozmów z poleconymi kierowcami w miejscach ich zamieszkania w Okręgu Lwowskim; Stanisławowskim i Tarnopolskim. Kierowcy od stycznia 2015 r. pracują  w rybnickiej firmie. Trzeba teraz pomóc załatwiać wszelkie sprawy formalne pomiędzy państwami, stosując się do przepisów o ruchu międzynarodowym.
Przeprowadzono rozmowę o rokrocznej pomocy świątecznej. Gdyż w Rybniku tę sprawę prowadzi z dużym rozmachem Pan Jajko Ireneusz.

19.11.2015 r. – 22.11.2015 r. Ukraina
Zarząd SBWS rozszerzył współpracę z Fundacją „Oświata Polska za Granicą” z siedzibą w Warszawie o pomoc materialną dla prosperujących w rejonie przemyślańskim parafii katolickich.
Przemyślany- baza wykonawcza zadania.
Parafia pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła . Proboszczem jest ks. Piotr Smolka. W parafii jest 60 rodzin.

 1. Parafia pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła . Proboszczem jest ks. Piotr Smolka. W parafii jest 60 rodzin.
 1. Mitulin
  Parafia pod wezwaniem Św. Michała. Proboszczem jest ks. Piotr Smolka.
  W parafii jest 35 rodzin.
 1. Chlebowice
  Parafia pod wezwaniem Św. Antoniego. W parafii jest 20 rodzin. Proboszczem jest ks. Piotr Smolka.
 1. Pletenice
  Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej. Proboszczem jest ks. Piotr Smolka. W parafii jest 15 rodzin.
 1. Lipówka
  Parafia pod wezwaniem Św. Mikołaja. Proboszczem jest ks. Jan.
  W parafii jest 35 rodzin.
 1. Bóbrka
  Parafia pod wezwaniem Św. Mikołaja. . Proboszczem jest ks. Marian Kuc.
  W parafii jest 50 rodzin.
 1. Kurowice
  Parafia pod wezwaniem Św. Antoniego. . Proboszczem jest ks. Marian Kuc.
  W parafii jest 25 rodzin.
 1. Pohorylce
  Parafia pod wezwaniem Św. Wawrzyńca. . Proboszczem jest ks. Marian Kuc.
  W parafii jest 6 rodzin.
 1. Uniów
  Greko-Katolicka Parafia pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej. Proboszczem jest O. Jozafat-Jan Wojtek. W parafii jest 140 rodzin.

Wiesław Sojka – Prezes Zarządu Głównego SBWS, współpracujący od lat jest upoważniony również w tej akcji do wszelkiego reprezentowania naszej parafii we wszelkich działaniach koordynacyjnych i wykonawczych.
Baza organizacyjna, koordynacyjna tego przedsięwzięcia będzie miała miejsce w klasztorze  w Przemyślanach za aprobatą Księży Salezjanów tam pracujących.

09.12.2015 r. Ukraina
Z powodu choroby Koordynatora wszelkich akcji pomocowych poza wschodnią granicą Polski, wyjątkowo w tym roku mieszkaniec z Przemyślan na Ukrainie p. Andrzej Pelych przyjechał do Rybnika po zebrane już w akcji o nazwie „pomoc świąteczna na Ukrainie”. Część darów zabrał od p. Jajko Ireneusza, część od Zarządu SBWS.

11.12.2015 r. Ukraina.
Dwuosobowy zespół p. Zbigniew Chodacki i Stanisław Rzeszutko, własnym samochodem dostawczym zawieźli dary do mieszkańców kilku wiosek regionu przemyślańskiego. Tam na miejscu dary rozdzielają Wychowankowie Salezjańscy zrzeszeni w naszym międzynarodowym Stowarzyszeniu Byłych Wychowanków Salezjańskich z siedzibą w Oświęcimiu. Dary te zostały zebrane z inicjatywy kol. Zbigniewa Chodackiego.

15.12.2015 r. Przemyślany
We współpracy z Zarządem  SBWS, sympatyk Salezjanów p. Jajko Ireneusz Jajko z Rybnika zgromadził i zawiózł wiele darów dla parafii ks. Piotra Smolki. Tam dary rozdzielane są wśród parafian.

DZIAŁALNOŚĆ CHÓRU „AUXILIUM”

Sanktuarium Maryi Królowej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu

Pragniemy zachęcić Mężczyzn i Młodzież Męską do wstąpienia w szeregi Chóru „AUXILIUM”. Przedstawiamy krótki zarys działalności Chóru aby zachęcić miłośników śpiewu.
W repertuarze Chóru są:
– pieśni sakralne;
– pieśni patriotyczne;
– pieśni żałobne;
– pieśni weselne;

Nie będziemy opisywać osiągnięć bo są nie małe, biorąc pod uwagę 30 – letnią działalność Chóru. Natomiast chcemy przybliżyć działalność Chóru Męskiego w 2014 i 2015 roku:
– dwa razy w miesiącu Chór śpiewa pieśni sakralne w Sanktuarium;
– Chór uczestniczy w uroczystościach kościelnych: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało, odpust Maryi Wspomożycielki i innych uroczystościach w ciągu roku liturgicznego;
– w kwietniu i maju oraz listopadzie Chór jest zapraszany przez Urząd Miasta Oświęcimia do śpiewu pieśni patriotycznych podczas uroczystości państwowych takich jak: Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Rocznica odzyskania niepodległości 11 listopada, a także w hołdzie patriotom i obrońcom ojczyzny w Kaplicy Hallerów;
– kilka razy chór śpiewał na pogrzebach pieśni żałobne; (nasze wykonanie pieśni
„W Mogile Ciemnej”, dzięki serwisowi YouTube, wysłuchane zostało już w 69 krajach całego świata);
– w minionym roku śpiewaliśmy także na kilku weselach;
– co roku wyjeżdżamy na pielgrzymki do sanktuariów europejskich. W czasie tych pielgrzymek koncertujemy w Sanktuariach Maryjnych.
I tak w 2014 byliśmy we Francji i Hiszpanii, gdzie naszym głównym celem był koncert w Sanktuarium w Lourdes.
Natomiast w 2015 roku pielgrzymowaliśmy do Sanktuariów Maryjnych na Warmii i Mazurach.
Aby wstąpić do naszego Chóru nie jest wymagana znajomość nut, jedynie dobry głos. Pragniemy także zaznaczyć, że Chór prowadzony jest przez profesjonalnego Dyrygenta, co ułatwia śpiew i opanowanie nut.

PRACA  GÓRALI

Prężnie od lat w łonie naszego Stowarzyszenia działają Górale i Podhalańczycy. Kolo Terenowe „TATRY” z siedzibą w Witowie, Prezes Stanisław Łukaszczyk, Oraz Koło Terenowe Skawa „Podhale” z siedzibą w Skawie, Prezes Andrzej Mastela. Często się ze sobą spotykają na twórczych koleżeńskich wieczornicach. Owszem – jest wesoło, lecz zawsze rozchodzimy się z postanowieniem nowej akcji pomocowej drugiemu człowiekowi. Pomagają również parafiom przynależnym. Skawa w swej parafii ufundowała piękną wielką rzeźbę Św. Jana Pawła II, którą poświęcał obecny ks. Inspektor Dariusz Bartocha. Zaś Zakopane -Witów ufundowało przepiękny sztandar salezjański. W lipcu 2015 r. odbyła się wielka uroczystość poświęcenia tego sztandaru, tym bardziej dostojna, iż połączona była z 200-leciem urodzin Ks. Jana Bosko.

Koniec o Góralach. Oni robią! a mało piszą!

W tym miejscu przerywamy kontynuację raportu. Jest już koniec roku.
Zamierzamy w przyszłym roku, jak Pan Bóg da, prowadzić pomocową działalność na wschodzie, z naciskiem na Ukrainę.
Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wielu naszym Przyjaciołom i orędownikom naszych spraw, często anonimowym na życzenie. To dzięki Wam Drodzy Przyjaciele, Pogranicznicy, możemy podejmować i realizować nasze pomocowe zadania. Wiele dobra płynie dzięki Waszej życzliwości.

Dzięki Ci Panie Boże za entuzjazm i chęć do pracy, Opatrzność Twoją, która nam  pozwoliła  zamierzone zadania wykonać z Twoim Błogosławieństwem, na Chwałę Twoją i na pożytek ludziom! Wiele dobrych, ciepłych myśli i radosnych uśmiechów ludzi dorosłych, dzieci szczęśliwych, które nam podczas naszych pomocowych pobytów na Ukrainie i Litwie towarzyszyły. To najdroższa dla nas nagroda. Dla tych „Wartości”, warto było!
Bądź  kochany i uwielbiany Boże nasz, pozwól nam pracować jeszcze!

Za Zarząd Główny SBWS
Wiesław Sojka
Prezes SBWS Federacji Polskiej
i Federacji Ukraińskiej